Доступність посилання

«Бити артилерією по Запоріжжю». Чому російська армія прагне захопити Камʼянське?


Боєць 110-ї окремої бригади військ ТРО ЗСУ веде вогонь із гаубиці по російських загарьниках на передовій у Запорізькій області. Україна, 16 червня 2025 року
Боєць 110-ї окремої бригади військ ТРО ЗСУ веде вогонь із гаубиці по російських загарьниках на передовій у Запорізькій області. Україна, 16 червня 2025 року

«У Камʼянському відбувалася саме ротація міжнародних експертів МАГАТЕ на Запорізький АЕС»

«Маючи під своїм контролем Кам'янське, окупанти фактично отримають шлях на Запоріжжя»

«Військові РФ почали діяти сміливіше, агресивніше»

Російські військові 1 липня атакували прифронтову Степногірську громаду в Запорізькій області. Під обстріл потрапила ремонтна бригада – двоє енергетиків отримали контузії, повідомив голова обласної військової адміністрації Іван Федоров. Кілька населених пунктів залишились без електрики та інтернету. Селище Степногірськ розташоване за 7 кілометрів від села Камʼянське, яке в останні кілька днів активно штурмує російська армія.

  • Чому Росія хоче захопити Кам'янське?
  • Як від контролю над цим селом залежить безпека жителів Запоріжжя?
  • За якими напрямками просувається російська армія?
  • Та як зміна ситуації позначається на можливості евакуювати цивільних?

Про все це читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Село Камʼянське до повномасштабного вторгнення мало близько 2000 жителів. Тут є річка Янчекрак, яка впадає в зміліле Каховське водосховище, агропідприємства.

З перших днів великої війни село опинилося в сірій зоні. І через постійні російські обстріли більшість жителів виїхали.

Руйнування у Кам'янському. Фото від 2 квітня 2022 року
Руйнування у Кам'янському. Фото від 2 квітня 2022 року

Останнім часом російські військові пожвавили спроби штурму та намагаються закріпитися на правому березі річки, розповідає речник Сил оборони півдня Владислав Волошин. Він пояснив «Новинам Приазовʼя», чому окупантам треба здобути контроль над населеним пунктом.

Камʼянське Запорізької області, 2 квітня 2022 року
Камʼянське Запорізької області, 2 квітня 2022 року
Там фактично випалено майже все селище
Владислав Волошин

«Це селище розташоване з обох боків річки Янчекрак на березі колишнього Каховського водосховища. Раніше там був споруджений міст через цю річку. І навіть тут відбувалася саме ротація міжнародних експертів МАГАТЕ на Запорізький АЕС. Противник чудово розумів, що маючи під своїм контролем Кам'янське, він фактично тримає шлях на Запоріжжя. Тому сьогодні він проводить чимало штурмових дій, намагаючись просунутися в цьому населеному пункті.

Перед тим, як проводити тут штурмові дії, майже щодня він завдавав туди артилерійських обстрілів, здійснював авіаційні удари, там фактично випалено майже все селище. Ця права сторона річки Янчекрак, яка вважається українською, там немає вцілілої будівлі», – каже він.

Головне для Сил оборони на цій ділянці – не дати окупантам перетнути річку, додає Волошин.

Владислав Волошин
Владислав Волошин

«Сили оборони тримають наші позиції, наші укріплення. Вони розташовані на іншому березі річки Янчекрак, щоб не дати ворогу подолати цю річку. Окупанти проводять диверсійно-розвідувальні дії, намагаючись сховатися – там комишова зона зараз, тому що Каховське водосховище відійшло, там все заросло комишем. Ворог намагається ними скористатися, заходять диверсійні групи, намагаються закріпитися, але це їм не вдається», – розповів він.

На світанку 6 червня 2023 року, стало відомо про руйнування Каховської ГЕС. Українська влада тоді звинуватила у підриві греблі російських військових, які захопили, замінували і контролювали станцію з 24 лютого 2022 року. Російська окупаційна влада натомість стверджувала, що це начебто Збройні сили України вночі обстріляли і пошкодили об’єкт.

Які загрози для Запоріжжя?

Військовий оглядач Богдан Мирошников розповів «Новинам Приазовʼя», що ситуація в Камʼянському загострилася після того, як українське командування вивело звідти більш досвідчені підрозділи. Зараз російські окупанти почуваються впевненіше на цій ділянці.

Розуміємо важливість Кам'янського для оборони Запоріжжя
Богдан Мирошников

«Та річка дуже довго слугувала такою собі лінію розмежування, ворог не наважувався через неї лізти. Але зараз, відчуваючи свою силу та безкарність в якомусь сенсі, вони почали діяти більш сміливо, більш агресивно. Відповідно вони через річку перекочуються і влаштовують диверсії сухопутні у нас в тилу, тобто також за річкою.

Насправді мало приємного і це все є натяком на великі проблеми. Ми розуміємо важливість Кам'янського для оборони того самого Запоріжжя, а точніше підходів до Запоріжжя. Бо якщо ми цю ділянку профукаємо, то ворог підбереться на відстань пострілу з артилерії до околиць Запоріжжя. І це буде ну вже зовсім погано», – зауважив він.

«Охочих евакуюватися побільшало»

На початку червня «Суспільне Запоріжжя» розповіло історію жительки Камʼянського Надії Семеренко. Вона три доби виходила з села пішки. Ночувала у підвалах покинутих будівель, несла велику торбу з речами. Жінці довелося самій дістатися Степногірська – і вже там її зустріли поліція і рятувальники.

Чи можливо зараз евакуюватися з Камʼянського, «Новинам Приазовʼя» розповів співзасновник благодійного фонду «Артак разом до мрії» Данііл Пічікін.

Волонтери «Артаку» допомагають людям, які рятуються з небезпечних прифронтових територій
Волонтери «Артаку» допомагають людям, які рятуються з небезпечних прифронтових територій

«Туди, куди ми їздили, ми не можемо вже поїхати. В поліції також є евакуаційні групи, які допомагають вивести людей з тих місць, куди ми не можемо заїхати. Потім ми вже перехоплюємо та забираємо людей і допомагаємо їм», – розповів він.

Через бої у Запорізькій області останнім часом побільшало охочих евакуюватися, розповідає Пічікін. Якщо раніше волонтери допомагали 5-6 людям на тиждень, то тепер мають в середньому 12-13 звернень.

Мала Токмачка: «залишилися руїни»

28 червня аналітики американського «Інституту вивчення війни» дійшли висновку, що російські війська дісталися центру Камʼянського. Також організація зафіксувала просування російської армії на іншій ділянці – на південний схід від Малої Токмачки. Це село розташоване за 10 кілометрів від міста Оріхів. Про бої біля Малої Токмачки розповідає речник Сил оборони півдня Владислав Волошин.

Наслідки російських обстрілів у селі Мала Токмачка, Запорізька область, 16 червня 2022 року
Наслідки російських обстрілів у селі Мала Токмачка, Запорізька область, 16 червня 2022 року
Від Малої Токмачки там залишилась лише купа руїн
Владислав Волошин

«Противник намагався просунутися в бік Малої Токмачки й теж зруйнував декілька наших позицій, намагався їх зайняти. Проте Сили оборони України відбили ці позиції. І ворог не зумів закріпитися в цьому населеному пункті. Це була якраз східна околиця цього населеного пункту. Фактично від Малої Токмачки там залишилась лише купа руїн, там нема де триматися, але бійці

Сили оборони відбивають ворожі штурми, а коли ворог намагається зайняти позиції, йому там теж немає де закріпитися. Тому, ну можна сказати, що він ще не має наразі достатньо сил і засобів для того, щоб закріпитись в цьому населеному пункті, щоб його захопити. Це лише його спроби», – пояснив речник.

«Перекидають в окупацію підкріплення з Чечні»

27 червня колишній радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко повідомляв, що в бік Запорізької області через Маріуполь пересувалися понад 40 вантажівок з російськими військовими та 7 платформ з бронетехнікою.

Представники українського командування прогнозують, що російські окупанти найближчим часом посилять штурми поблизу Гуляйполя та Оріхова. Для боїв у Запорізькій області російське командування сформувало підкріплення, ділиться Волошин.

Оріхів, наслідки російського обстрілу, 23 травня 2025 року
Оріхів, наслідки російського обстрілу, 23 травня 2025 року

«Ну, по-перше, це не велике пересування техніки. За даними нашої розвідки, противник намагається перекинути новостворений мотострілецький полк. Він був, скажімо, сформований в Чечні, в населеному пункті Ханкала. Це військова частина, створена з нуля. Це не кадрована якась колишня військова частина, а це та, що виконує розпорядження і накази вищого військово-політичного керівництва Росії, зокрема Путіна, коли він заявив, що збільшує мобілізацію на 30 тисяч.

Це одна з тих військових частин, яку формував російський Південний воєнний округ. Він формував її в Чечні і зараз намагається перекинути на окуповану частину Запорізької області, щоб посилити штурмові дії на Запорізьких напрямках, таких як Гуляйпільський і Оріхівський напрямки», – розʼяснив він.

В результаті ракетного удару по Гуляйполю загинув командир 110-ї окремої бригади ЗСУ полковник Сергій Захаревич. З ним полегли і кілька інших бійців підрозділу та цивільні громадяни. Також більше 30 людей отримали поранення, повідомив президент України Володимир Зеленський.

Два сценарії для Запорізького фронту

Військовий оглядач Богдан Мирошников каже, що бої на запорізькій ділянці фронту можуть розвиватися за двома сценаріями. Перший – це відволікаючий маневр, щоб відтягнути українські війська від Покровського напрямку. Але, якщо окупанти прорвуться через трикутник Філія-Грушівське-Ялта біля межі Донецької, Дніпропетровської та Запорізької областей, тоді задум може розширитися до повноцінної військової операції.

Можуть спробувати зайти у тил оборонцям в районі Гуляйполя або Оріхова
Богдан Мирошников

«Вони можуть реально спробувати зайти у тил нашим оборонцям в районі Гуляйполя або Оріхова. Ну, скоріше за все Гуляйполя, але можуть спробувати й в Оріхів зайти з тилу. І в такому випадку це буде не просто загострення, це будуть дуже суттєві бої, які невідомо до чого призведуть. Але не найближчими днями. Це все ж буде згоджуватися з тим самим трикутником. Вони перший елемент трикутника – село Ялта – вже захопили. Залишаються два елементи – Грушівське та Філія», – сказав він.

Наслідки російського обстрілу в Оріхові
Наслідки російського обстрілу в Оріхові

Від боїв у трикутнику Ялта – Грушівське – Філія залежить, зокрема, те, чи вдасться російським окупантам створити плацдарм на території Дніпропетровської області, каже Мирошников.

Немає впевненості, що ми ту місцевість зможемо втримати і зможемо запобігати створенню великого плацдарму ворога
Богдан Мирошников

«Можливо, ми в тому трикутнику все ж таки затримаємо ворога, а можливо і ні, бо та ділянка занадто сильно просіла, хоча там сама природа говорить нам, що вона сприяє для довгострокової оборони, але по факту ділянка просіла настільки, що у мене немає впевненості, що ми ту місцевість зможемо втримати і зможемо запобігати створенню великого плацдарму ворога на території Дніпропетровської області біля адмінмежі Запорізької області. Це дозволить зайти у тил оборонцям у Гуляйполі, якщо вони захочуть. Важко поки що сказати щодо цих перспектив, бо, на жаль, було дуже багато помилок на Новопавлівському напрямку у зоні відповідальності тактичної групи Вугледар. На жаль», – пояснив експерт.

«Запоріжжя – оперативний тил»

У ніч на 1 липня російські військові вчергове обстріляли Запоріжжя і Запорізький район. Голова обласної військової адміністрації Іван Федоров повідомив, що пошкоджено підприємство і будинки в приватному секторі. Загиблих і постраждалих не було.

Обласний центр є дуже важливим для Сил оборони. Тому російські військові посилюють атаки на нього, розповідає Мирошников.

«Запоріжжя має велику важливість для нас у сенсі тилового міста. Це оперативний тил. Через який, звісно, ми здійснюємо логістику. Причому ледь не за половиною напрямків. Це і Новопавлівський буде, і Запорізький, і Оріхівський, і Гуляйпільський. В якому сенсі це весь колишній Великоновосілківський та Курахівський напрямки. Який зараз називається Новопавлівським. Але в цілому важливість Запоріжжя вкрай висока, тому ворог, звісно, його атакує, він намагається ловити нас на переміщенні і тому подібне», – зазначив оглядач.

  • Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
  • Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
  • Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

(Текст до публікації підготувала Наталка Кошелєва)

Форум

XS
SM
MD
LG