Доступність посилання

Київ. Ранок 4 липня 2025 року. Згорілі автомобілі і пошкоджений навчальний заклад внаслідок російської повтіряної атаки
Київ. Ранок 4 липня 2025 року. Згорілі автомобілі і пошкоджений навчальний заклад внаслідок російської повтіряної атаки

Live Війна Росії проти України. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії та про спроби США та країн Європи досягти миру

Прем’єрка Данії про зупинку США деяких поставок зброї: це серйозний крок назад для України, Європи і НАТО

Прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен заявила, що в разі, якщо США вирішать не надавати Україні те озброєння, яке їй потрібне, це буде «серйозним кроком назад для України, для Європи і для НАТО». Вона сказала про це, виступаючи в Орхусі під час офіційного заходу, присвяченому початку головування Данії у Європейській раді.

«Ця війна в Україні ніколи не була лише про Україну. Це війна за майбутнє Європи. І тому, звісно, ми будемо уважно стежити за рішеннями, що ухвалюються у Вашингтоні. Ми сподіваємося, що трансатлантичне партнерство, зокрема щодо України, збережеться. Це важливо для всіх нас», – сказала вона.

На запитання журналістів, що може зробити Європа з огляду на новини про призупинку постачань зброї зі США, президентка Єврокомісії Урсула фон дерл Ляєн, також присутня на заході, дала зрозуміти, що короткострокових рішень немає, потрібно нарощувати виробництво зброї.

«Для нас це чіткий сигнал, чітке послання про необхідність посилити нашу власну підтримку – нарощувати наші європейські оборонні спроможності не лише на рівні Європейського Союзу, а й на континентальному рівні», – сказала вона.

Премʼєрка Данії зазначила, що європейці мають заповнити прогалини у постачаннях, якщо вони будуть виникати.

«Як щойно сказала Урсула, ми створили цю модель трохи більше року тому – для підтримки виробництва безпосередньо в Україні. Це працює дуже добре. Вони виробляють швидше, краще й дешевше, ніж решта з нас. Але я хочу підкреслити, що у них усе ще є потужності. Тому нам потрібне фінансування з боку інших європейських країн, щоб збільшити виробництво всередині України. І водночас ми розглядаємо питання про виведення частини виробництва з України, щоб гарантувати, що ми можемо підтримати українське виробництво в інших європейських країнах, наприклад тут, у Данії», – заявила Фредеріксен.

Крім того, за її словами, санкції проти Росії є критично важливими, а також процес розширення НАТО і ЄС «має надзвичайно велике значення».

«Я повністю підтримую членство України в НАТО. На жаль, не всі союзники його підтримують, і тому ще важливіше забезпечити членство України в Європейському Союзі. Це те, над чим ми, звісно, будемо працювати під час нашого головування. І нарешті – неможливо виграти війну без необхідної зброї і систем протиповітряної оборони на полі бою й загалом у суспільстві. Наразі є багато «якщо», багато розмов про припинення вогню й мирну угоду. Досі Україна була готова зробити усе можливе, Росія – цілковито протилежне. Тим часом ми, як європейці, маємо забезпечити те, що потрібно на полі бою», – наголосила вона.

Прем’єр-міністерка Данії заявила, що не вірить у наміри президента РФ Володимира Путіна зупинитися на Україні.

«Я не бачу жодних ознак того, що Путін хоче миру. І я жодної секунди не вірю, що Путін має намір зупинитися на Україні. Тому ми повинні поставити Україну в якнайкращу позицію. Європейському Союзу потрібно ще більше послабити російську економіку. Ми маємо посилити санкції, зупинити імпорт російського газу і націлитися на тіньовий флот Росії», – заявила премʼєрка Данії, окреслюючи пріоритети Євросоюзу на найближчі пів року.

На офіційну подію в Орхусі, окрім очільників євроінституцій й єврокомісарів, запросили також президента України Володимира Зеленського. «Україна є частиною нашої європейської родини, і для нас було дуже важливо, що президент Зеленський зміг приєднатися до нас сьогодні тут, в Орхусі. Наша європейська родина була б неповною без його присутності», – сказала Метте Фредеріксен.

Після офіційних церемоній президент України має провести перемовини з прем’єр-міністеркою Данії, президентом Європейської ради і президенткою Європейської комісії.

Візит Зеленського відбувається на тлі заяв США про часткову зупинку поставки озброєнь Україні. Причиною рішення названі побоювання з приводу виснаження власних запасів американської армії. Європейські чиновники були «приголомшені» цим рішенням США, писало видання Bloomberg із посиланням на джерело.

Упродовж останніх місяців на тлі активізації російських повітряних ударів по українських містах Київ постійно звертається до західних союзників із проханнями про збільшення постачання систем протиповітряної оборони. Під час завершальної пресконференції саміту НАТО в Гаазі минулого тижня президент Дональд Трамп оголосив, що США розглянуть можливість надання Україні додаткових систем Patriot.

Джерело в СБУ підтвердило загибель колишнього окупаційного голови Луганська Пілавова

Служба безпеки України ліквідувала в окупованому Луганську колишнього голову окупаційної адміністрації міста Маноліса Пілавова – про це Радіо Свобода повідомило джерело в службі 3 липня:

«За даними наших джерел, сьогодні у тимчасово окупованому Луганську СБУ ліквідувала Маноліса Пілавова, ексголову окупаційної адміністрації міста (очолював її з 2014 по 2023 роки). Він загинув у результаті підриву вибухівки».

Співрозмовник Радіо Свобода уточнив, що Пілавов був одним з ідеологів угруповання «Луганська народна республіка» та прибічником колишнього ватажка угруповання Ігоря Плотницького та особисто брав участь в поваленні державного ладу.

З 2015 року Пілавов перебував у розшуку за статтею про дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, а з 2022 року також перебував під українськими санкціями, додає джерело.

Радіо Свобода не може незалежно перевірити інформацію про загибель Пілавова.

Раніше підконтрольні окупаційній владі Луганщині медіа повідомили, в що Луганську внаслідок вибуху загинув колишній «мер» міста Маноліс Пілавов. З 2014 року він був заступником окупаційного голови Луганська. У соцмережах також поширилося відео наслідків вибуху, як стверджується, в Луганську, на якому видно одного постраждалого.

Трамп анонсував розмову з Путіним

Президент США Дональд Трамп заявив, що 3 липня проведе розмову з президентом Росії Володимиром Путіним.

Він написав про це у своїй соцмережі Truth Social, зазначивши, що розмова відбудеться о 10:00 ранку (17:00 за київським часом).

Про те, що в Путіна на сьогодні призначена телефонна розмова з Трампом, раніше повідомляло з посиланням на російського лідера агентство «Інтерфакс».

Подробиці поки що невідомі.

Тим часом, видання Financial Times із посиланням на неназвані джерела, знайомі з ситуацією, писало, що 4 липня Трамп може провести телефонну розмову з президентом України Володимиром Зеленським, щоб обговорити припинення поставок деяких ключових видів зброї зі Сполучених Штатів, про яку США заявили напередодні. Причиною рішення у Вашингтоні назвали побоювання з приводу виснаження власних запасів американської армії. Водночас Вашингтон відмовився підтвердити, які саме системи озброєнь були зупинені.

У Кремлі раніше схвалили такий крок США, стверджуючи, що «чим менше озброєння буде поставлено Україні, тим швидше завершиться спеціальна військова операція» (так у Росії називають війну проти України).

Американський Інститут вивчення війни (ISW) зазначив, що часткове призупинення допомоги США Україні, ймовірно, прискорить російські перемоги на полі бою, як це вже відбувалося раніше, а також підсилить наміри російського лідера Володимира Путіна затягувати війну і тягнути з переговорами щодо мирного врегулювання, за які виступає президент Трамп.

1 липня Кремль, а згодом і Єлисейський палац повідомили про телефонну розмову Володимира Путіна й Емманюеля Макрона. Французький президент відновив контакт із російським колегою після трирічної перерви, намагаючись зрозуміти, чи є шанс на припинення вогню, від якого відмовляється Росія, і на дипломатичне врегулювання війни в Україні.

Офіційно відомо, що розмова тривала понад дві години й була присвячена ситуації на Близькому Сході та в Україні. Під час «української» частини дискусії Макрон закликав Путіна якомога швидше припинити вогонь і розпочати переговори. Очільник Кремля у відповідь заявив, що бойові дії в Україні затягує Захід, забезпечуючи її різним озброєнням.

25 червня за підсумками своєї участі в саміті НАТО в Гаазі президент США Дональд Трамп припустив, що територіальні амбіції лідера РФ Володимира Путіна є більшими за окупацію українських територій, але водночас повторив озвучену ним раніше тезу, що Росія хотіла б завершити війну проти Україні.

Як ЗСУ утримують позиції в Луганській області?

Голова Луганської обласної військової адміністрації Олексій Харченко спростував заяву ватажка угруповання «ЛНР» Леоніда Пасічника від 30 червня про нібито захоплення армією РФ 100% регіону.

Олексій Харченко зазначив, що бої тривають – поблизу селища Білогорівка і села Греківка.

В оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» своєю чергою повідомляє, що Сили оборони 30 червня, 1 та 2 липня відбивали атаки російської армії неподалік Греківки та в Серебрянському лісництві.

Згідно з даними Луганської обласної військової адміністрації станом на січень 2025 року, під тимчасовою окупацією російських військ перебували понад 95% регіону.

На мапі проєкту DeepState Надія, Новоєгорівка та їхні околиці залишаються під контролем Сил оборони, за село Греківка тривають бої, а західна частина Білогорівки перебуває в «сірій зоні».

В американському Інституті вивчення війни (ISW) у звіті 1 липня зазначають, що заяву Пасічника спростовують самі Z-блогери: ті пишуть про бої за Надію, Білогорівку, Новоєгорівку, Греківку і в Серебрянському лісі.

За оцінкою самих аналітиків, наприкінці листопада 2024 року російські війська контролювали близько 99% території Луганської області та протягом семи місяців намагаються захопити решту – один відсоток.

​Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода :

Удар Росії по Полтаві: голова області повідомив про 47 постраждалих

Рятувальники завершили аварійно-відновлювальні роботи на місці російського удару по Полтавській громаді, повідомив голова обласної військової адміністрації Володимир Когут.

«Наразі відомо про двох загиблих та 47 травмованих людей. Швидкого одужання постраждалим. Світла пам’ять загиблим. Не забудемо і не пробачимо», – додав він.

Раніше секретарка Полтавської міської ради Катерина Ямщикова повідомляла, що по домогу звернулися 28 постраждалих, 17 із них були госпіталізовані.

Російська армія атакувала Полтаву 3 липня. У Сухопутних військах ЗСУ, до структури яких належать територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, підтвердили влучання по будівлі Полтавського ТЦК та СП.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Сибіга про удар РФ по Одеському порту: це не поодинокий інцидент, а частина цілеспрямованої кампанії

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга засудив російський удар по Одеському порту 3 липня і закликав до рішучої міжнародної відповіді.

«Росія жорстоко атакувала Одеський порт, навмисно завдавши удару по цивільній інфраструктурі й іноземному вантажному судну. Щонайменше двоє людей загинули і шестеро отримали поранення, включаючи двох громадян Сирії. Це – варварський воєнний злочин. Росія відкидає всі спроби досягти припинення вогню і просування миру. Москва лише посилює терор і повинна негайно зіткнутися зі збільшенням тиску», – написав Сибіга у соцмережі X.

Він наголосив, що це – не поодинокий інцидент, а «радше частина цілеспрямованої кампанії Росії проти економіки і сільського господарства України, а також глобальної продовольчої безпеки і свободи судноплавства».

«Ми закликаємо до рішучої міжнародної відповіді на цей варварський удар, включаючи чітке засудження і дії щодо посилення тиску на агресора і зміцнення України. Москва повинна розуміти, що такі дії не будуть толеруватися», – наголосив він.

Голова обласної військової адміністрації Олег Кіпер раніше повідомив, що російські війська при ударі по портовій інфраструктурі Одеси застосували балістичну ракету.

Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба уточнив, що ракета «Іскандер» влучила в район одного з причалів Одеського морського порту, де тривало вивантаження металу з іноземного судна під прапором Сан-Томе і Принсіпі.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Зеленський у Данії повідомив про угоду щодо виробництва дронів із компанією зі США

Україна й американська компанія Swift Beat підписали угоду про спільне виробництва безпілотних систем, повідомив президент Володимир Зеленський 3 липня. Документ підписали в Данії в присутності Зеленського, який здійснює туди візит, міністр оборони України Рустем Умєров і CEO компанії Swift Beat, LLC Ерік Шмідт.

«Візит у Данію починається з важливого кроку для нашого захисту. Є домовленість про українсько-американську співпрацю для виробництва дронів, і зокрема дронів-перехоплювачів – це очевидний пріоритет. Підписано угоду із сильною американською компанією Swift Beat. І йдеться про сотні тисяч дронів уже цього року і можливість значно масштабувати виробництво наступного року», – написав Зеленський у телеграмі.

За його словами, йдеться про перехоплювачі для знищення російських дронів і ракет, квадрокоптери для розвідки і коригування вогню, ударні далекобійні дрони.

В Офісі президента уточнили, що документ передбачає розширення виробничих потужностей компанії, а сучасні дрони постачатимуть Україні «пріоритетно, на спеціальних умовах і за собівартістю».

За повідомленням, у рамках співпраці також планується розробка нових інноваційних рішень – це перехоплювачі крилатих і балістичних ракет, автоматичні турелі, розвідувальні платформи.

В ОП уточнили, що Swift Beat, LLC – «американська компанія, що має значну присутність в Україні й спеціалізується на виробництві автономних дронів зі штучним інтелектом, а також активно співпрацює з українськими інженерами і військовими, проводить тестування дронів на території України».

Міністр оборони Рустем Умєров минулого місяця заявляв, що Україна нарощує власні промислові спроможності виробництва дронів, і нині, за його словами, українські виробники досягли рівня, що дозволяє виготовляти понад чотири мільйонів безпілотників на рік.

Перед цим президент Володимир Зеленський зазначив, що українські виробники дронів мають можливості збільшити виробництво на 40 відсотків цього року. Водночас, за його словами, можливості українського бюджету профінансувати виробництво дронів вітчизняним ОПК залишаються обмеженими і не досягають обсягів наявних виробничих потужностей.

Генштаб підтвердив удар по заводу з виробництва батарей у Липецькій області РФ

Підрозділи Сил безпілотних систем разом з іншими складовими Сил оборони 3 липня уразили об’єкт воєнно-промислового комплексу ворога в Росії, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.

За повідомленням, ураження зазнало підприємство «Енергія» в місті Єлець, Липецька область, що займається забезпеченням серійного виробництва батарей та акумуляторів для засобів ураження російської армії. Зокрема, ці батареї застосовуються для універсальних модулів планерування та корекції, зазначає штаб:

«Це російська розробка, яка перетворює звичайні вільнопадаючі авіаційні бомби на плануючі авіабомби з підвищеною точністю і дальністю. Окрім цього, дане підприємство ВПК виробляє батареї і акумулятори до оперативно-тактичних ракетних комплексів «Іскандер-М», крилатих ракет морського базування Х-35У та енергетичних модулів для спеціалізованих комплексів».

Командування повідомляє про фіксацію вибухів на території заводу, виробництво зупинено. Результати вогневого ураження уточнюються.

Раніше російська влада заявила про удар по Липецькій області вночі проти 3 липня. Українські та російські телеграм-канали повідомляли, що ціллю удару було Публічне акціонерне товариство «Енергія» – провідний російський виробник хімічних джерел струму, зокрема акумуляторів.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські регіони, а також окуповані РФ території регулярно зазнають обстрілів й атак безпілотників.

Українська сторона наголошує, що проводить роботу з ослаблення тилових баз армії РФ, щоб знизити наступальний потенціал агресора.

Данія починає головування в Раді ЄС у «вирішальний момент». Чого очікувати Україні?

В порядку черги Данія перейняла від Польщі шестимісячне головування в Раді Європейського Союзу. Це відбулося на тлі все більшої актуалізації питань щодо безпеки та торгівлі Європи, а також російсько-української війни, що досі вирує на її східному фланзі.

Внаслідок удару Росії по порту Одеси загинули двоє людей, шестеро поранені

Російська армія атакувала район порту Одеси 3 липня, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Кіпер.

За його даними, удару зазнала портова інфраструктура, російські війська застосували балістичну ракету.

«На жаль, двоє людей загинули, є троє людей, які зазнали поранень, зараз на місці їм надається вся необхідна медична допомога», – повідомив Кіпер.

За його даними, один із постраждалих – водій вантажівки, особи інших встановлюють.

У Києві попрощалися із загиблим пілотом F-16 Максимом Устименком

У Михайлівському соборі й на майдані Незалежності в Києві 3 липня попрощалися із пілотом літака F-16 Максимом Устименком, який загинув у ніч на 29 червня під час відбиття масованої атаки РФ, передає кореспондент Радіо Свобода.

У Повітряних силах повідомляли, що Устименко під час відбиття російського удару застосував увесь комплекс бортового озброєння, збив сім повітряних цілей, а під час відпрацювання останньої – його літак зазнав ушкоджень і почав втрачати висоту.

«Максим Устименко зробив усе можливе, відвів машину від населеного пункту, але катапультуватись не встиг», – йшлося у повідомленні.

29 червня президент Володимир Зеленський присвоїв Устименку звання Герой України. Президент підкреслив, що «це був один із найкращих наших пілотів».

За його словами, Устименко воював ще з часів АТО, військовий освоїв чотири типи літаків, і «на його рахунку – дійсно важливі результати для України».

«Ощадбанк» повідомив про перемогу над Росією в паризькій апеляції щодо компенсації втрачених у Криму активів

Апеляційний суд Парижа 1 липня відхилив скаргу Росії й залишив у силі рішення Арбітражного трибуналу Парижа від 26 листопада 2018 року – про це пресслужба суду повідомила 3 липня.

Це рішення зобов’язало Росію компенсувати збитки, який банк поніс внаслідок анексії українського Криму, зазначає банк.

«Також апеляційний суд вказав, що рішення Арбітражного трибуналу Парижа від 26 листопада 2018 року є визнаним на території Франції та додатково стягнув із Російської Федерації 300 тис. євро судових витрат», – йдеться в повідомленні.

Членкиня наглядової ради банку Роза Тапанова зазначила, що сума збитків, призначених до стягнення за рішенням суду, перевищує 1,5 мільярди доларів, і суд «і в подальшому робитиме все можливе, щоб стягнути цю суму з РФ».

FT: Трамп і Зеленський обговорять зупинку частини поставок зброї зі США

Президент США Дональд Трамп і президент України Володимир Зеленський можуть обговорити припинення поставок деяких ключових видів зброї зі Сполучених Штатів до Києва під час телефонної розмови 4 липня, повідомило видання Financial Times із посиланням на неназвані джерела, знайомі з ситуацією.

За повідомленням, Зеленський також порушить питання потенційних майбутніх продажів зброї.

Видання вказує, що час телефонної розмови може змінитися.

Офіційно про цю розмову поки що не інформували ані Офіс президента України, ані Білий дім.

У Полтаві до 21 зросло число постраждалих унаслідок ранкового удару сил РФ

По медичну допомогу після ранкового російського удару по Полтаві звернулася 21 людина, повідомила секретарка міської ради Катерина Ямщикова.

«Міські лікарні працюють безперебійно. Надається вся необхідна допомога», – написала вона в телеграмі.

Число загиблих унаслідок удару залишилося незмінним – їх двоє.

За даними влади, в Полтаві пошкоджені понад 20 будівель різної форми власності, понад 100 вікон, 10 житлових багатоквартирних будинків, сім приватних домоволодінь, два заклади освіти, будівлі підприємницької діяльності та десятки приватних автомобілів.

Раніше в Сухопутних військах ЗСУ, до структури яких належать територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, підтвердили влучання по будівлі Полтавського ТЦК та СП.

«Росія переможе через американську безпорадність»? Нові деталі про зупинку США постачання зброї

Рішення Пентагону (міністерство оборони США) призупинити постачання деяких видів озброєння Україні стало несподіванкою не лише для багатьох українських і європейських посадовців. У США стверджують, що про це попередньо не знали навіть у Держдепартаменті та Конгресі.

Новина, нібито, застала зненацька навіть близьке оточення Дональда Трампа, пише видання Politico.

  • Як це вдарить по Україні?
  • Як реагують на таке рішення Пентагону у самих США?
  • Як реагують на нього у Європі?
  • Чи не є воно частиною домовленостей із Росією?
  • Чи є надія, що США переглянуть це рішення?

Радіо Свобода зібрало нові подробиці із публікацій західних медіа.

Офіційні пояснення

«Протягом чотирьох років правління адміністрації Байдена ми роздавали зброю та боєприпаси, не замислюючись над тим, скільки їх у нас є. Дональд Трамп пообіцяв ставити інтереси США на перше місце», – заявив 2 липня речник Пентагону Шон Парнелл.

За часів адміністрації Джо Байдена брифінги для преси в американському оборонному відомстві відбувалися щодня, зараз вони – вкрай рідко. І журналісти користувалися нагодою, щоб прояснити якомога більше деталей про рішення, яке застало зненацька багатьох впливових чиновників по обидва боки океану.

Пентагон, як повідомив його речник, пропонує президентові США варіанти допомоги Україні, які відповідають цілі Трампа: закінчити війну.

Далі читайте тут

Зеленський прибув до Данії, зустрінеться з посадовцями ЄС – данський уряд

Президент України Володимир Зеленський 3 липня здійснює неоголошений раніше візит до Данії, яка офіційно перебирає головування в Європейській раді.

Як повідомив уряд Данії, 3 липня прем’єр-міністерка Метте Фредеріксен на офіційному відкритті головування Данії в ЄС зустрінеться із Зеленським, а також із президентом Європейської ради Антоніу Коштою і президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн. Вони обговорять, як головування Данії може зробити більше для підтримки України, зокрема на шляху країни до членства в ЄС.

«Україна належить до Європейського Союзу. Це в інтересах як Данії, так і Європи. Тому головування Данії в ЄС зробить усе можливе, щоб допомогти Україні на шляху до членства в ЄС», – цитує уряд Данії слова Фредеріксен.

У РФ підтвердили загибель генерал-майора Гудкова на Курщині

Губернатор Приморського краю Росії Олег Кожемяко 3 липня підтвердив загибель у прифронтовій Курській області генерал-майора Михайла Гудкова.

«Висловлюю глибокі співчуття рідним, близьким та товаришам по службі Михайла Гудкова, Нарімана Шихалієва та всіх інших бійців, хто загинув у Курській області. Гвардії генерал-майор, Герой Росії, Герой Примор’я, заступник головнокомандувача ВМФ Росії, екскомандир 155-ї окремої гвардійської Курської орденів Жукова та Суворова бригади морської піхоти Тихоокеанського флоту загинув, виконуючи обов’язок офіцера разом зі своїми однополчанами», - написав Олег Кожемяко в телеграмі.

«Виявився російським агентом»: СБУ затримала на Львівщині майора Повітряних сил ЗСУ

Служба безпеки України повідомила 3 липня, що співробітники її військової контррозвідки у взаємодії з Головнокомандувачем ЗСУ затримали на Львівщині майора Повітряних сил, який «виявився російським агентом».

«Окупанти завербували його через колишню дружину-ексвійськову, яка працює на агресора у Мелітополі. За матеріалами справи, підривну діяльність «крота» координував кадровий співробітник відділу спецоперацій «Альфа» ФСБ Олександр Бєлодєдов. Головним завданням агента був збір інформації про українську військову авіацію. Зокрема, ворог намагався отримати координати оперативних аеродромів, логістичних хабів та центрів технічного обслуговування бойових літаків ЗСУ. У разі отримання відповідних геолокацій окупанти сподівалися завдати по них ракетно-дронових ударів», – ідеться в повідомленні спецслужби.

СБУ вказує, що на підставі зібраних доказів слідчі повідомили затриманому про підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена за попередньою змовою групою осіб в умовах воєнного стану).

Чоловікові, який перебуває під вартою, загрожує довічне ув’язнення з конфіскацією майна. Заочну підозру за цією ж статтею отримала колишня дружина військового, яка перебуває на окупованій частині півдня України.

Швеція надасть Україні понад 10 стволів Archer

Уряд Швеції виділить 1,5 мільярда шведських крон (понад 130 мільйонів євро) на нові військові можливості для України, повідомив міністр оборони Швеції Пол Йонсон.

За його словами, в пакет входять понад 10 нових стволів для артилерійських систем Archer, засоби для далекобійних ударів і ведення війни під водою, а також додаткова логістична підтримка.

«Система Archer показала високу ефективність в Україні, і тепер потребує заміни стволів через інтенсивне використання. Також будуть закуплені вантажівки Volvo і Scania і нова контейнерна система для більш швидкого й безпечного розвантаження обладнання», – написав Йонсон у мережі X.

Швеція 13 березня оголосила, що в рамках пакету військової допомоги Україні передасть 18 самохідних артилерійських установок Archer і п’ять радіолокаційних станцій Arthur.

Вибухи біля Житомира: число постраждалих зросло до 82 – ОВА

За останніми даними, 82 людини постраждали внаслідок вибухів у селі Березина біля Житомира, що сталися 2 липня, повідомив голова обласної військової адміністрації Віталій Бунечко у телемарафоні.

«На сьогодні ми маємо двох загиблих підтверджених. Другу людину деблокували вночі рятувальники... На даний момент є 82 постраждалих. 38 людей, з яких, на жаль, четверо дітей, перебувають у лікарні. Але всі вони – з травмами середньої важкості», – заявив Бунечко 3 липня, додавши, що серед постраждалих – один іноземець, громадянин Японії.

Крім того, за його словами, внаслідок вибухів постраждали близько ста домоволодінь, четверта частина з них – зруйновані вщент.

«Держава разом з обласною і місцевою владою повністю компенсують вартість житла, яке було втрачене. Зараз працюють комісії для встановлення абсолютної вартості зруйнованих домоволодінь», – сказав голова ОВА, наголосивши, що наслідки від таких вибухів могли бути «набагато жахливішими».

В ОВА також повідомили, що рух трасою М-06 вже повністю відновили, всі обмеження зняли.

Водночас Бунечко відмовився коментувати причину потужних вибухів. За його словами, інформацію про це правоохоронці закрили. «Але ми повернемося до цього, коли будуть зроблені експертні висновки… Кримінальна справа була порушена і внесена в ЄРДР вночі», – сказав голова ОВА. Він не уточнив статтю, за якою відкрили провадження. У поліції повідомлень про це також немає.

Ввечері 2 липня у населеному пункті Березина біля Житомира на 126-му кілометрі автодороги М-06 Київ – Чоп сталися два вибухи на одному з приватних підприємств. Раніше повідомляли про двох загиблих і 24 поранених, а також про 25 знищених будинків. «Житомиробленерго» повідомляло, що внаслідок вибухів пошкоджені три лінії е

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG