Доступність посилання

Київ. Ранок 4 липня 2025 року. Згорілі автомобілі і пошкоджений навчальний заклад внаслідок російської повтіряної атаки
Київ. Ранок 4 липня 2025 року. Згорілі автомобілі і пошкоджений навчальний заклад внаслідок російської повтіряної атаки

Live Війна Росії проти України. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії та про спроби США та країн Європи досягти миру

«Критика часто необґрунтована» – чиновник ЄС про українську аграрку

30 червня Єврокомісія представила оновлену Угоду про торгівлю з Україною, а високопоставлені чиновники ЄС 4 липня окреслили її деталі та пояснили, як Україна працює над підвищенням якості своєї продукції.

У євроінституціях вважають критику щодо якості та стандартів виробництва української сільськогосподарської продукції не завжди обґрунтованою. Скарги на адресу української аграрної продукції після відкриття безмитного доступу до європейського ринку для України часом доходили до розсипання українського зерна.

Радіо Свобода зібрало інформацію про це.

Питання торгівлі України та Євросоюзу за три роки повномастшабного вторгнення стало чи не єдиною сферою, де солідарність ЄС була підірвана гучними скандалами – вантажівки з українським зерном, яке певний час було неможливо вивозити через заблоковані порти у Чорному морі, блокувалися на польському кордоні, а часом зібране в умовах повномасштабної війни зерно просто висипалося на дорогу.

Польські фермери були невдоволені напливом української продукції, яка в умовах війни отримала пільгове право на ввезення у ЄС без обмежень, і часом, замість транзиту далі у Європу, продавалася уже в Польщі, конкуруючи з місцевими сільгоспвиробниками.

Україна мала пільги в питанні торгівлі з ЄС ще з 2017 року – в рамках Угоди про Асоціацію. Проте тоді низку товарів було дозволено ввозити до ЄС згідно з квотами. Тобто обсяг продукції, на яку не накладалися мита, був обмеженим. Все, що перевищувало встановлені квоти, можна було ввозити, але після сплати мит, що підвищувало ціну такої української продукції на європейському ринку.

У 2022-му усі мита для України були скасовані як крок солідарності, щоб підтримати українську економіку в умовах війни, та й аграріїв, поля яких потерпали від російських обстрілів. Таким чином Україна в рази наростила обсяги експорту низки продуктів. Наприклад, експорт цукру збільшився у 10 разів – з 20 тисяч до 200 тисяч тонн на рік.

Європейські аграрії стати протестувати та нарікати не лише на обсяги, але й на якість української аграки. Мовляв, через відмінності у регуляторних вимогах до використання пестицидів та інших добрив, які у ЄС можуть бути заборонені, а в Україні ні, українські фермери мають нижчу собівартість виробництва і таким чином отримують перевагу на ринку.

«Якщо вони не використовуватимуть усі ці засоби, заборонені в Європейському Союзі, то виробничі витрати також зростуть», – наполягав у травні міністр сільського господарства Польщі Чеслав Сєкєрський.

Далі читайте тут

ОВА: армія Росії атакувала Куп’янськ, є загибла й поранені

Російські війська завдали удару по Куп’янську, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов 4 липня.

За його даними, снаряд поцілив у центральній частині міста, біля магазину.

«На жаль, загинула 55-річна жінка. Ще двоє людей зазнали вибухових поранень – 56-річний чоловік і 61-річна жінка. Постраждалих госпіталізували, медики стабілізують їх стан», – додав голова області.

Напередодні, як повідомляла Харківська обласна військова адміністрація, внаслідок російських обстрілів у регіоні постраждали п’ятеро людей.

Генерал США Гринкевич вступив на посаду командувача сил НАТО в Європі

Генерал Повітряних сил США Алексус Гринкевич 4 липня вступив на посаду головнокомандувача об’єднаних сил НАТО в Європі, змінивши американського генерала Крістофера Каволі, який обіймав цю посаду з липня 2022 року, повідомляє пресслужба альянсу.

Церемонія відбулася у штабі верховного головнокомандування об’єднаних сил НАТО в Європі у Монсі, Бельгія.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте привітав генерала Гринкевича, зазначивши, що він як колишній пілот винищувача має «глибоке розуміння загроз, з якими ми стикаємося в повітрі та в інших сферах».

5 червня у НАТО повідомляли про схвалення кандидатури американського генерала Алексуса Гринкевича на посаду головнокомандувача сил НАТО в Європі.

Кандидатура Гринкевича була висунута президентом Дональдом Трампом і схвалена 32 союзниками по НАТО, йшлося в заявах Міністерства оборони США і НАТО.

Лисак: внаслідок російської атаки на Кривий Ріг постраждали 6 людей

Російська армія атакувала безпілотниками Кривий Ріг, повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрацій Сергій Лисак 4 липня.

За його даними, в місті наразі постраждали шестеро чоловіків:

«П’ятеро з них залишаються в лікарні. Втім, травми, на щастя, не важкі. Медики надають необхідну допомогу».

Вранці 4 липня Лисак повідомляв про двох постраждалих та пожежу в місті внаслідок російської атаки.

Читайте також: У Кривому Розі дрон влучив поряд із будівлею ТЦК – Сухопутні війська

Повітряні сили ЗСУ раніше заявили, що основним напрямком масованого удару РФ у ніч на 4 липня був Київ. Російські військові застосували 11 ракет і понад пів тисячі дронів, зафіксовано влучання у восьми локаціях (дев’яти ракет і 63 БпЛА), а також падіння уламків – у 33 локаціях, кажуть у Повітряних силах.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Читайте також: КМВА про удар по Києву: понад 20 локацій із пошкодженнями, найбільше постраждав Солом’янський район

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Відбувся черговий обмін полоненими – серед звільнених є цивільні

Україна й Росія провели черговий обмін військовополоненими, повідомив президент Володимир Зеленський 4 липня.

«Наші люди вдома. Більшість із них перебувала в російському полоні ще з 2022 року», – написав він у своєму телеграм-каналі.

Генштаб повідомляє про удар по виробництву бойових частин для «Шахедів» у Московській області РФ

Підрозділи Сил безпілотних систем спільно з іншими підрозділами Сил оборони 4 липня уразили підприємство в Росії, яке займається виробництвом безпілотників, повідомив Генеральний штаб Збройних сил.

Йдеться про акціонерне товариство «Федеральний науково-виробничий центр «Науково-дослідний інститут прикладної хімії» у місті Сергієв Посад у Московській області Росії. За даними штабу, підприємство, зокрема, виробляє термобаричні бойові частини для дронів типу Shahed, і є «важливою ланкою у збройній агресії Російської Федерації проти України».

«Підтверджено досягнення наших засобів ураження безпосередньо цілі. Зафіксовано пожежу та сильне задимлення в районі об’єкта. Результати ураження уточнюються», – додає командування.

ISW проаналізував розмову Трампа і Путіна

Заяви президента Росії Володимира Путіна щодо наміру притримуватися своїх цілей у війні проти України, про що він заявив під час розмови з американським президентом Дональдом Трампом, свідчить про його готовність продовжувати війну і небажання брати участь у мирних переговорах, пише у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).

«Заявлена відданість Путіна своїм цілям в Україні, включаючи усунення так званих «першопричин» війни, прямо суперечить його твердженню про те, що Росія підтримує змістовні переговори щодо припинення війни. Путін й інші кремлівські чиновники неодноразово згадували про необхідність усунення нібито «першопричин» для будь-якого майбутнього мирного врегулювання війни, натякаючи на непохитні вимоги Росії щодо зміни режиму в Україні, нейтралітету України і змін до основоположної політики відкритих дверей НАТО», – йдеться у звіті.

В ISW наголошують, що Росія залишається незацікавленою в добросовісних мирних переговорах щодо припинення війни проти України, а заява Путіна про те, що Росія не відступить від своїх цілей, «ще раз демонструє готовність Путіна продовжувати війну в Україні й досягати своїх цілей військовими засобами, якщо Росія не зможе змусити Україну капітулювати дипломатичним шляхом, що прямо суперечить закликам Трампа до швидкого припинення війни».

КМВА про удар по Києву: понад 20 локацій із пошкодженнями, найбільше постраждав Солом’янський район

У Києві після масованого російського удару зафіксовано понад 20 локацій із пошкодженнями, повідомили в міській військовій адміністрації.

«Одна з найбільших комбінованих атак. 550 засобів повітряного нападу по Україні. І майже все, чим сьогодні атакувала Росія – на столицю. Зафіксовано понад 20 локацій з пошкодженнями… Найбільше постраждав Солом’янський район. На Відрадному – житлові будинки, магазини. На інших локаціях пошкоджено приватний будинок, школи, кафе, гаражний кооператив, СТО. Також рятувальники зараз борються з вогнем в зоні нежитлової забудови», – зазначив очільник МВА Тимур Ткаченко.

За його словами, у Солом’янському районі пошкоджено понад 30 багатоквартирних будинків, п’ять закладів освіти, багато приватних будинків.

На Київщині повідомили про наслідки російського удару у трьох районах

Київська обласна військова адміністрація повідомляє про наслідки російського удару в ніч на 4 липня в трьох районах області.

«У Бучанському районі пошкоджено багатоповерхівку, два приватні будинки й автомобілі. У Фастівському районі ліквідовані пожежі покрівлі багатоповерхового житлового будинку і гаражних приміщень. Пошкоджено будівлю кінологічного центру, три автомобілі й вибиті вікна у трьох квартирах багатоповерхових будинків. У Броварському районі пошкоджено вікна закладу освіти», – йдеться в повідомленні.

Як повідомив голова ОВА Микола Калашник, повітряна тривога тривала в області понад 15 годин. У регіоні працювали сили ППО, є збиті цілі, постраждалих серед населення немає, як і влучань в обʼєкти критичної інфраструктури.

Консульство Польщі пошкоджене під час удару РФ по Києву – Сікорський

Консульство Польщі було пошкоджене під час масованого російського удару по Києву в ніч на 4 липня, повідомив польський міністр закордонних справ Радослав Сікорський.

«Масований російський напад минулої ночі призвів до пожеж і значних пошкоджень, зокрема польського консульства в Києві. Президенте Трамп, Путін насміхається з ваших мирних зусиль. Будь ласка, відновіть постачання зенітних боєприпасів до України і запровадьте жорсткі нові санкції проти агресора», – написав Сікорський у соцмережі X.

За його словами, внаслідок атаки у консульстві ніхто не постраждав.

Повітряні сили ЗСУ раніше заявили, що основним напрямком масованого удару РФ у ніч на 4 липня був Київ. Російські військові застосували 11 ракет і понад пів тисячі дронів, зафіксовано влучання у восьми локаціях (дев’яти ракет і 63 БпЛА), а також падіння уламків – у 33 локаціях, кажуть у Повітряних силах.

Столиця після масованої російської атаки: руйнування та наслідки ударів (фотосвідчення)

Фотографії із місць, які зазнали ушкодження під час російської повітряної атаки, вранці 4 липня зробив фотокореспондент Радіо Свобода Сергій Нужненко.

Дивіться фотосвідчення тут

Росія розширює застосування хімічної зброї в Україні – розвідки Німеччини і Нідерландів

Росія збільшила використання хімічної зброї в Україні, заявили 4 липня служби зовнішньої розвідки Нідерландів і Німеччини.

За повідомленням, Росія використовує не тільки сльозогінний газ, а й «небезпечнішу хімічну речовину – хлорпікрин, який може бути смертельним у високих концентраціях у замкнутому просторі».

«Це є серйозним порушенням Конвенції про заборону хімічної зброї, яка забороняє використання цієї бойової задушливої речовини за будь-яких обставин», – йдеться у заяві.

Директор Служби оборонної розвідки і безпеки Нідерландів Петер Рісінк заявив, що ця активізація викликає занепокоєння: «Загроза, що виходить від російської програми хімічної зброї зростає».

У РФ повідомляють про перебої зі світлом через атаку дронів

Російські регіони зазнали атаки безпілотників у ніч на 4 липня, внаслідок чого повідомляють про перебої з елетропостачанням у Московській і Ростовській областях РФ.

Зокрема, влада Московської області повідомила про пошкодження підстанції, а жителі Сергієво-Посадського округу заявляли про чотири вибухи, пише Російська служба Радіо Свобода. Голова Думського комітету з будівництва і ЖКГ Сергій Пахомов повідомив, що в місті Сергіїв Посад без світла залишилися 42 тисячі осіб.

Міноборони Росії прозвітувало про нібито 48 збитих безпілотників над п’ятьма регіонами РФ: Ростовською, Курською, Бєлгородською, Орловською і Липецькою областями.

Губернатор Ростовської області Юрій Слюсар повідомив, що у селищі Долотинка Міллерівського району через падіння уламків безпілотників пошкоджений двоповерховий восьмиквартирний будинок, внаслідок чого загинула пенсіонерка. За його словами, у Шахтах внаслідок атаки дрона сталося відключення електроенергії на трансформаторній підстанції. Без світла залишилося майже дві тисячі приватних будинків.

Українські телеграм-канали стверджують, що безпілотники атакували у Ростовській області РФ Азовський оптико-механічний завод.

Українські військові і влада це поки не коментували.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські регіони, а також окуповані РФ території регулярно зазнають обстрілів й атак безпілотників. Українська сторона не щоразу коментує такі удари, але регулярно наголошує, що проводить роботу з ослаблення тилових баз армії РФ, щоб знизити наступальний потенціал агресора.

Генштаб: понад третина атак військ РФ на фронті минулої доби була на Покровському напрямку

На фронті протягом минулої доби зафіксували 148 бойових зіткнень, понад третина з них була на Покровському напрямку, свідчать дані Генерального штабу Збройних сил України.

«На Покровському напрямку наші захисники зупинили 54 атаки агресора у районах населених пунктів Мирне, Новоторецьке, Миролюбівка, Малинівка, Разіне, Промінь, Удачне, Новосергіївка, Горіхове, Олексіївка, Дачне та в напрямку Новоекономічного, Новопавлівки, Мирнограду, Новопідгородного і Софіївки», – йдеться в повідомленні.

За даними командування ЗСУ, на Лиманському напрямку загарбники атакували 19 разів, на Новопавлівському – 13, на Північно–Слобожанському і Курському напрямках українські військові відбили 16 російських атак.

Трамп каже, що розчарований розмовою з Путіним і поговорить із Зеленським 4 липня

Президент США Дональд Трамп заявив, що розчарований телефонною розмовою з російським лідером Володимиром Путіним, який, за його словами, не має наміру зупиняти війну проти України.

«Я дуже розчарований розмовою, яку мав сьогодні з президентом Путіним… Я просто кажу: не думаю, що він хоче зупинитися, і це дуже погано», – сказав Трамп журналістам у ніч на 4 липня після повернення у Вашингтон із поїздки до Айови.

Президент США також підтвердив, що 4 липня планує поговорити з президентом України Володимиром Зеленським.

За його словами, розмова буде вранці (друга половина дня за київським часом). Точного часу Трамп не навів.

«Основний напрямок удару – Київ». Росія атакувала Україну 550 дронами і ракетами – ЗСУ

Російські військові в ніч на 4 липня атакували Україну 550 засобами повітряного нападу: 539 безпілотниками, понад 330 із яких – «Шахеди», а також однією аеробалістичною ракетою Х-47 М2 «Кинджал», шістьма балістичними ракетами «Іскандер-М/KN-23» і чотирма крилатими ракетами «Іскандер-К», повідомили Повітряні сили ЗСУ.

«Основний напрямок удару – столиця України, місто Київ», – йдеться в повідомленні.

За попередніми даними, станом на 08:00 протиповітряна оборона знешкодила 478 засобів повітряного нападу: 270 – збито вогневими засобами, 208 – локаційно втрачені, кажуть військові.

Зокрема, збили 268 БпЛА типу Shahed і безпілотників інших типів і дві крилаті ракети «Іскандер-К», 208 дронів були локаційно втрачені чи подавлені РЕБ.

«Зафіксовано влучання засобів повітряного нападу противника у восьми локаціях (9 ракет і 63 БпЛА), а також падіння збитих (уламки) у 33 локаціях», – кажуть у Повітряних силах.


Кремль «чітко демонструє повну зневагу» до США – Сибіга про удар РФ після розмови Трампа і Путіна

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга наголосив на необхідності посилення тиску на Росію після чергового масованого удару по Україні, зокрема по Києву, здійсненого російськими військами після телефонної розмови лідерів США і РФ Дональда Трампа і Володимира Путіна.

«Абсолютно жахлива і безсонна ніч у Києві. Одна з найгірших наразі. Сотні російських безпілотників і балістичних ракет атакували українську столицю. Відразу після розмови Путіна з президентом Трампом. І він робить це навмисно. Досить чекати! Путін чітко демонструє свою повну зневагу до Сполучених Штатів і всіх, хто закликав до припинення війни», – написав Сибіга у соцмережі X вранці 4 липня.

Він наголосив, що на Москву треба негайно накласти найжорсткіші санкції, а Україні необхідно надати всі необхідні засоби для самозахисту.

Генштаб ЗСУ: Росія втратила 1120 своїх військових за добу

Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 1 024 210 своїх військових, зокрема 1120 осіб – за останню добу, такі дані станом на ранок 4 липня наводить український Генштаб.

За повідомленням, серед інших російських втрат – такі:

  • танки – 10988 (+2)
  • бойові броньовані машини – 22946 (+10)
  • артилерійські системи – 29865 (+50)
  • РСЗВ – 1428 (+1)
  • засоби ППО – 1191
  • літаки – 420
  • гелікоптери – 340
  • БпЛА оперативно-тактичного рівня – 43303 (+205)
  • крилаті ракети – 3436
  • кораблі / катери – 28
  • підводні човни – 1
  • автомобільна техніка й автоцистерни – 53999 (+112)
  • спеціальна техніка – 3925 (+3).

Росія офіційно свої втрати не розкриває. Москва востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Розвідка Великої Британії 5 березня заявила, що Росія від початку 2025 року, ймовірно, втратила приблизно 90 тисяч військових убитими і пораненими у війні проти України.

Київ також тривалий час не озвучував втрат, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни. Водночас президент України Володимир Зеленський 16 лютого в інтервʼю NBC News заявив, що від лютого 2022 року у війні Україна втратила загиблими понад 46 тисяч солдатів і близько 380 тисяч пораненими.

Трамп прокоментував ситуацію з постачанням зброї Україні

Президент США Дональд Трамп заявив, що США передали Україні багато зброї, продовжують це робити і намагаються допомагати, звинувативши попередню адміністрацію Джо Байдена в тому, що, передаючи зброю Києву, вона «спустошила всю країну», і це ризикує послабити оборону США

Трамп сказав про це, виступаючи перед журналістами 3 липня перед від’їздом з Вашингтона до Айови.

«Ми цього не зробили (не припинили постачання – ред.). Ми надаємо зброю, але ми дали її так багато ... Ми надаємо зброю і працюємо з ними, щоб спробувати допомогти їм. Ми повинні переконатися, що у нас є достатньо для себе», – сказав Трамп.


Трамп: розмова з Путіним не принесла прогресу

Президент США Дональд Трамп заявив, що його телефонна розмова з російським лідером Володимиром Путіним не принесла результату, і він «невдоволений» ситуацією в Україні.

«Я взагалі не досягнув жодного прогресу з ним», – сказав Трамп журналістам після розмови 3 липня.

Як повідомили раніше в Кремлі, Путін під час дзвінка заявив, що «Росія досягне своїх цілей» в Україні і не відмовиться від них, попри сподівання Білого дому на припинення вогню. При цьому російський лідер заявив про готовність Росії до переговорного процесу.

Трамп зробив припинення війни РФ в Україні головною метою зовнішньої політики, розпочавши інтенсивний курс дипломатії з Києвом і Москвою лише через кілька тижнів після початку свого президентства.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG