Прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен заявила, що в разі, якщо США вирішать не надавати Україні те озброєння, яке їй потрібне, це буде «серйозним кроком назад для України, для Європи і для НАТО». Вона сказала про це, виступаючи в Орхусі під час офіційного заходу, присвяченому початку головування Данії у Європейській раді.
«Ця війна в Україні ніколи не була лише про Україну. Це війна за майбутнє Європи. І тому, звісно, ми будемо уважно стежити за рішеннями, що ухвалюються у Вашингтоні. Ми сподіваємося, що трансатлантичне партнерство, зокрема щодо України, збережеться. Це важливо для всіх нас», – сказала вона.
На запитання журналістів, що може зробити Європа з огляду на новини про призупинку постачань зброї зі США, президентка Єврокомісії Урсула фон дерл Ляєн, також присутня на заході, дала зрозуміти, що короткострокових рішень немає, потрібно нарощувати виробництво зброї.
«Для нас це чіткий сигнал, чітке послання про необхідність посилити нашу власну підтримку – нарощувати наші європейські оборонні спроможності не лише на рівні Європейського Союзу, а й на континентальному рівні», – сказала вона.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Данія починає головування в Раді ЄС у «вирішальний момент». Чого очікувати Україні?Премʼєрка Данії зазначила, що європейці мають заповнити прогалини у постачаннях, якщо вони будуть виникати.
«Як щойно сказала Урсула, ми створили цю модель трохи більше року тому – для підтримки виробництва безпосередньо в Україні. Це працює дуже добре. Вони виробляють швидше, краще й дешевше, ніж решта з нас. Але я хочу підкреслити, що у них усе ще є потужності. Тому нам потрібне фінансування з боку інших європейських країн, щоб збільшити виробництво всередині України. І водночас ми розглядаємо питання про виведення частини виробництва з України, щоб гарантувати, що ми можемо підтримати українське виробництво в інших європейських країнах, наприклад тут, у Данії», – заявила Фредеріксен.
Крім того, за її словами, санкції проти Росії є критично важливими, а також процес розширення НАТО і ЄС «має надзвичайно велике значення».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Зеленський у Данії повідомив про угоду щодо виробництва дронів із компанією зі США«Я повністю підтримую членство України в НАТО. На жаль, не всі союзники його підтримують, і тому ще важливіше забезпечити членство України в Європейському Союзі. Це те, над чим ми, звісно, будемо працювати під час нашого головування. І нарешті – неможливо виграти війну без необхідної зброї і систем протиповітряної оборони на полі бою й загалом у суспільстві. Наразі є багато «якщо», багато розмов про припинення вогню й мирну угоду. Досі Україна була готова зробити усе можливе, Росія – цілковито протилежне. Тим часом ми, як європейці, маємо забезпечити те, що потрібно на полі бою», – наголосила вона.
Прем’єр-міністерка Данії заявила, що не вірить у наміри президента РФ Володимира Путіна зупинитися на Україні.
«Я не бачу жодних ознак того, що Путін хоче миру. І я жодної секунди не вірю, що Путін має намір зупинитися на Україні. Тому ми повинні поставити Україну в якнайкращу позицію. Європейському Союзу потрібно ще більше послабити російську економіку. Ми маємо посилити санкції, зупинити імпорт російського газу і націлитися на тіньовий флот Росії», – заявила премʼєрка Данії, окреслюючи пріоритети Євросоюзу на найближчі пів року.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: В ISW проаналізували, який вплив матиме рішення США зупинити частину поставок зброї УкраїніНа офіційну подію в Орхусі, окрім очільників євроінституцій й єврокомісарів, запросили також президента України Володимира Зеленського. «Україна є частиною нашої європейської родини, і для нас було дуже важливо, що президент Зеленський зміг приєднатися до нас сьогодні тут, в Орхусі. Наша європейська родина була б неповною без його присутності», – сказала Метте Фредеріксен.
Після офіційних церемоній президент України має провести перемовини з прем’єр-міністеркою Данії, президентом Європейської ради і президенткою Європейської комісії.
Візит Зеленського відбувається на тлі заяв США про часткову зупинку поставки озброєнь Україні. Причиною рішення названі побоювання з приводу виснаження власних запасів американської армії. Європейські чиновники були «приголомшені» цим рішенням США, писало видання Bloomberg із посиланням на джерело.
Упродовж останніх місяців на тлі активізації російських повітряних ударів по українських містах Київ постійно звертається до західних союзників із проханнями про збільшення постачання систем протиповітряної оборони. Під час завершальної пресконференції саміту НАТО в Гаазі минулого тижня президент Дональд Трамп оголосив, що США розглянуть можливість надання Україні додаткових систем Patriot.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Росія переможе через американську безпорадність»? Нові деталі про зупинку США постачання зброї