Деснянський районний суд Києва встановив наявність фактичних шлюбних відносин між двома чоловіками – про це повідомляє Судово-юридична газета 3 липня.
За повідомленням, один із чоловіків працює на дипломатичній посаді за кордоном з 2024 року й намагався отримати дозвіл на возз’єднання з партнером, який залишився в Україні. Міністерство закордонних справ торік відмовилося направити його цивільного партнера в довгострокове відрядження за кордон як члена сім’ї дипломата, оскільки законодавство України визнає поняття шлюбу тільки як сімейний союз жінки та чоловіка.
Відтак чоловіки звернулися до суду, повідомивши, що проживають однією сім’єю, як цивільні партнери, з 2013 року. 2017 року вони провели цивільну церемонію одруження, а в 2021 році уклали шлюб у Сполучених Штатах, отримавши свідоцтво про шлюб американського зразку.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Києві відбувся Марш рівності (фото, відео)Суд допитав свідків, які підтвердили, що пара проживала разом тривалий час і мала спільний побум, а також дослідив сімейні фотографії. Суд дійшов висновки, що, хоча Сімейний кодекс визначає шлюб як «сімейний союз жінки та чоловіка», Конституція України передбачає рівність у правах.
Крім того, Конституційний суд у рішенні від 1999 року встановив, що членами сім’ї є люди, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Тобто членами сім’ї можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші люди, які не перебувають у безпосередніх родинних зв’язках, але проживають разом, мають спільні витрати, купівлю майна для спільного користування та участь у витратах на утримання житла.
«Оскільки чоловіки проживають разом протягом тривалого часу, чому є документальне підтвердження, то судом встановлена наявність спільного побуту, який притаманний саме для сімейного життя», – передає газета.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Змушували їсти український прапор, одягати сукню» – ЛГБТ-активіст та партизан з Херсону про російський полонВидання також згадує рішення Європейського суду з прав людини, який неодноразово стверджував, що відмова держави визнати фактичні шлюбні відносини між людьми однієї статі порушує їхні права на повагу до приватного та сімейного життя.
Зрештою суд визнав вимоги заявника обґрунтованими й такими, що підлягають задоволенню. Рішення може бути оскаржене в Київському апеляційному суді.
Газета не називає імена позивачів, але з повідомлень медіа випливає, що йдеться про Зоряна Кіся та Тимура Левчука.
Кісь, відомий адвокацією за права ЛГБТ, зараз є першим секретарем посольства України в Ізраїлі. У своїх соцмережах він назвав рішення суду великим і важливим кроком до шлюбної рівності в Україні і «маленькою перемогою в нашій боротьбі за «просте сімейне щастя» українського дипломата».
Міністерство закордонних справ наразі ситуацію не коментувало.
Як пройшов Марш рівності за права ЛГБТКІ-спільноти у Києві (фотогалерея)