Україна розраховує на продовження американської підтримки. Про це на спільному брифінгу з лідерами ЄС у Копенгагені заявив президент Володимир Зеленський.
«Є деякі пункти, яких Європа, на жаль, станом на сьогодні не має. Надто –коли ми говоримо про PAC-3. Я маю на увазі ракети для систем Patriot. Це критично важливо. Також – коли ми говоримо про самі системи», – заявив Зеленський.
Президент України також зазначив, що розраховує на українське виробництво.
«Нам потрібно більше фінансування, більше коштів для цього. Ми говорили про це сьогодні. Дякувати Богу, в нас справді хороші відносини з Данією, і ми розраховуємо на неї в цьому плані. В нас є справді дуже важливі програми… Гадаю, що це буде дуже корисно», – наголосив Зеленський.
Двосторонні відносини зі США та військову допомогу Україні з їхнього боку Зеленський своєю чергою сподівається незабаром обговорити з президентом Дональдом Трампом. Український лідер розраховує, що це відбудеться «можливо, завтра або найближчими днями».
1 липня стало відомо, що США зупинили постачання в Україну деяких боєприпасів, включно з ракетами для систем протиповітряної оборони Patriot. Причиною рішення названі побоювання з приводу виснаження власних запасів американської армії. Європейські чиновники були «приголомшені» цим рішенням США, писало видання Bloomberg із посиланням на джерело.
За даними The Wall Street Journal, у момент припинення боєприпаси перебували вже в Польщі. Серед них опинилися понад 20 ракет Patriot PAC-3, понад 20 зенітних комплексів Stinger, керованих ракет класу «повітря-земля» Hellfire і понад 90 ракет класу «повітря-повітря» AIM, а також інші системи.
У Держдепартаменті США стверджують, що надсилання зброї Україні не зупинено. «Це один аспект, одна ситуація, одна подія, яка змінилася», – сказала представниця зовнішньополітичного відомства Теммі Брюс. За словами українських чиновників, які говорили з The Economist, США зупинили постачання всієї військової допомоги, включно зі снарядами та запчастинами.
Міністерство закордонних справ України повідомило, що до МЗС на доручення міністра Андрія Сибіги 2 липня був запрошений тимчасовий повірений у справах США в Україні Джон Гінкель, і «ключовою темою розмови стала військова допомога США й оборонна співпраця двох держав на тлі ескалації Росією агресії і терору проти України».
Міністерство оборони України заявило, що українська сторона не отримувала від США офіційних повідомлень про зупинення чи перегляд графіків постачання погодженої оборонної допомоги. У відомстві запросили телефонну розмову з колегами зі США «для додаткового уточнення деталей».
Водночас у Кремлі стверджують, що «чим менше озброєння буде поставлено Україні, тим швидше завершиться спеціальна військова операція» (так у Росії називають війну проти України).