У ніч на 29 червня російська армія завдала найбільшого з початку війни повітряного удару по Україні. За даними ЗСУ, російські військові запустили 537 безпілотників і ракет. Попередня рекордна атака була зафіксована 9 червня, тоді Росія випустила по українських містах 499 безпілотників і ракет.
Останній обстріл був більш ефективним для російської армії: своїх цілей могли досягнути 67 дронів і ракет. А на початку місяця українська ППО не змогла збити 20 повітряних цілей, включно з БПЛА і ракетами, пише телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».
Під час відбиття атаки 29 червня ЗСУ втратили винищувач F-16, повідомили в Повітряних силах ЗСУ. Загинув пілот Максим Устименко.
За даними українських військових, він відвів літак, який отримав пошкодження, від населеного пункту, але не встиг катапультуватися.
Це третій F-16, втрачений українськими військовими.
Згідно з аналізом агентства Associated Press, українська ППО почала гірше перехоплювати російські дрони. Якщо в листопаді 2024 року тільки 6% запущених Росією БПЛА вражали ціль, то до червня 2025 року таких дронів було вже 16%. Під час деяких нічних атак майже половина дронів долали українську ППО.
Наприкінці травня британський журнал The Economist писав: українські інженери, які розбирають російські дрони, виявили, що нові безпілотники типу Shahed більше не чутливі до систем радіоелектронної боротьби, оскільки не покладаються на GPS. Вони управляються штучним інтелектом і використовують українську мобільну мережу.
Чому ефективність української ППО знижується – в етері телеканалу «Настоящее время» розповів ексофіцер Повітряних сил України, заступник директора компанії-виробника засобів РЕБ Анатолій Храпчинський.
За його словами, перша причина – це збільшення кількості засобів ураження, які випускає РФ, друга – різні види таких засобів: крилаті, балістичні, аеробалістичні ракети, ударні дрони.
Це можна порівняти з килимовими бомбардуваннями
«Жодна країна у світі не зазнавала такого масованого обстрілу. Це можна порівняти з килимовими бомбардуваннями. Тільки в повітряному просторі немає бомбардувальників, є крилаті ракети, балістичні ракети та інші засоби ураження, тобто це одночасно більше ніж 500 цілей, і це все треба координувати, перехоплювати, і по цьому всьому треба відпрацьовувати», – пояснює він.
Крім того, каже експерт, російські військові інженери постійно модернізують безпілотники.
«У «Шахед» встановлюють комп’ютер NVIDIA, він високотехнологічний, але це простий побутовий комп’ютер, який може хто завгодно купити. І в ньому програмуються деякі технології, які дають змогу, припустімо, порівнювати фотографію місцевості з отриманим зображенням із камери дрона і тим самим зіставляти свій маршрут для того, щоб розуміти, де він перебуває. Це росіяни використовують для візуальної навігації, що дає їм змогу, припустімо, не використовувати засоби класичної системи навігації за допомогою модулів «Комета М». Тобто ми говоримо про те, що українські засоби РЕБ були настільки ефективні, що росіяни почали шукати будь-які інші рішення для того, щоб обходити цю технологію», – каже Анатолій Храпчинський.
Авіаексперт припустив, за яких обставин Військово-повітряні сили ЗСУ могли втратити винищувач F-16.
«Один з інструментів, які використовує Російська Федерація, – це тандемний проліт засобів ураження, коли дві ракети пролітають одна над одною. Внаслідок відпрацювання по таких цілях може бути великий розліт уламків, які можуть пошкодити борт. У нас уже були випадки, коли ЗСУ втрачали МіГ-29 внаслідок розльоту уламків засобу ураження. Тому, я думаю, це було єдиною причиною», – вважає він.
Утім, є й інші версії. Як пише Російська служба Радіо Свобода, за деякими даними, це могло статися під час спроби збити дрон, уламок якого зрештою врізався в літак. Але достеменно причина невідома.
У червні 2024 року внаслідок російських атак дістали поранення 6 жителів Києва. Через рік, за весь червень 2025-го, тільки кількість загиблих від російських повітряних нальотів і ракетних обстрілів перевищила 40 осіб, понад 200 були поранені, підрахувала Російська служба Радіо Свобода.
- Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
- Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
- Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.